Grywalizacja – z czym to się je?

Little girls playing on a tablet computing deviceTermin “grywalizacja” powstał względnie niedawno. Ponieważ często pojawia się w naszym materiale promocyjnym, wiele osób z Państwa zadaje pytanie: czym w ogóle jest ta grywalizacja? Dzisiaj na to pytanie odpowiemy, ale powiedzcie najpierw…

…czy zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd wziął się tak spektakularny sukces gier komputerowych? W Polsce ten temat  bywa przemilczany, a samo środowisko graczy wydaje się dość zamknięte i marginalne, zwłaszcza dla starszych ludzi. Tymczasem gry stały się pełnoprawną częścią naszej kultury. Najpopularniejsze tytuły rozchodzą się w wielomilionowych nakładach i są tematem gorących sporów wśród graczy. Popularni bohaterowie gier niczym nie ustępują w sławie postaciom znanym z seriali, a budżety przeznaczane na produkcję w branży wirtualnej czasem przebijają niejeden holywoodzki hit.

Skąd w ogóle taki fenomen? Co tak bardzo pociąga w grach komputerowych, że na przestrzeni zaledwie 20 lat zyskały popularność na równi z filmami, książkami czy muzyką? Powód jest dość prosty i podobny do innych form rozrywki: gry dają nam szansę przeniesienia się choćby na parę chwil do innego świata. Z jedną zasadniczą różnicą: gra, w przeciwieństwie do filmu lub książki, pozwala nam na bezpośrednie uczestnictwo w historii i to świadczy o ich wyjątkowości. Powiedzcie szczerze: czy wolelibyście czytać o sławnym astronaucie, żołnierzu albo wielkim władcy, czy może sami zostać którymś z nich?

Grywalizacja - memory

Z drugiej strony, gry coraz chętniej korzystają z rozbudowanego systemu mediów społecznościowych. Dzięki temu użytkownicy stają przed możliwością rywalizacji ze znajomymi, porównywania swoich osiągnięć. A przede wszystkim świetnej zabawy w gronie znajomych i szansy na przyjaźń z osobami z zupełnie innych części świata. Dzięki temu wokół najbardziej kultowych tytułów kwitnie społeczność graczy, a organizowane pomiędzy nimi zawody stały się już praktycznie sportem. I w tym momencie właśnie docieramy do wątku grywalizacji.

Co to jest grywalizacja

Grywalizacja polega na wykorzystaniu mechanizmów znanych z gier w innych aspektach naszego życia (choćby nie miały one wiele wspólnego z wirtualną rozrywką), w celu zwiększenia zaangażowania. To metoda oparta na zasadzie przyjemności płynącej z pokonywania kolejnych wyzwań, rywalizacji i współpracy. Wyobraźmy sobie: o ile szybciej przychodziłoby nam zmywanie naczyń po obiedzie, gdybyśmy mieli być za to wynagrodzeni bonusowymi punktami i pierwszym miejscem w tygodniowym rankingu osiedla :)?

Puśćmy wodze fantazji: co by się stało, gdyby Wasze dziecko za pomyślnie wykonane zadanie z matematyki miało dostać punkty, diamenty, albo nawet i wygrać konkurs? Gdyby mogło na bieżąco śledzić swoje postępy z polskiego i porównywać je z innymi dziećmi? A może gdyby mogło liczyć na nagrodę-niespodziankę za zaliczenie materiału ponadprzedmiotowego? Wyobraźcie sobie, jak bardzo wzrosłaby jego motywacja i chęć do nauki! Na tym właśnie polega odrębność ZdobywcówWiedzy.pl względem bardziej standardowych materiałów edukacyjnych.

Grywalizacja w Zdobywcach Wiedzy

Grywalizacja jest też przyczyną wielkiego sukcesu różnego rodzaju gier edukacyjnych. Jeszcze parę lat temu nikt nie kojarzyłby nauki z rozrywką. Dziś już wiadomo, że przy odpowiednim zastosowaniu zasad grywalizacyjnych nauka może stać się przyjemna i wciągająca. Zdobywanie wiedzy stało się celem, a nie koniecznością. Ubranie materiału do przyswojenia w postać gry bardziej motywuje do osiągnięcia lepszych wyników, wzbudza ciekawość i angażuje w większym stopniu.

Tworząc nasz portal edukacyjny Zdobywcy Wiedzy pragnęliśmy, aby dzieci podczas wykonywania quizów zawartych w materiale, w ogóle nie zauważyły, że się uczą. Chcieliśmy, aby praca z naszymi multimediami kojarzyła się bardziej z rozrywką niż obowiązkiem. Właśnie dzięki wprowadzonym elementom grywalizacji udało nam się osiągnąć ten cel. Za wykonane zadania dzieci otrzymują diamenty, które są formą nagrody. Dodatkowo prowadzone rankingi umożliwiają dzieciom porównywanie swoich wyników, co wzbudza ducha zdrowej rywalizacji i jeszcze bardziej motywuje do dalszej zabawy, a zarazem nauki.

Zachęcamy do przekonania się na własnej skórze.
https://zdobywcywiedzy.pl/platforma/course/5960

 

Share This:

You may also like...

2 komentarze

  1. 14 kwietnia 2017

    […] na Facebooku udostępniła wpis z ich firmowego bloga, na którym rozpisywali się na temat grywalizacji. Temat bardzo ciekawy, więc i ja zdecydowałam się poczytać i dowiedzieć się, co mają do […]

  2. 22 czerwca 2017

    […] Jedną z nich jest mechanizm grywalizacji, o której mogliście przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów. Jest to specjalny sposób, który wykorzystuje mechanikę znaną z gier komputerowych. Sposób ten […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie jesteś robotem? Uzupełnij równanie. *

Facebook