Nauka przez zabawę – przyjemne prace domowe

Zjawisko zadawania uczniom, także tym najmłodszym, pracy domowej zdarza się wzbudzać kontrowersje zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli. Niektórzy sądzą, że jest to niepotrzebne dołożenie obowiązków dzieciom, które po zajęciach lekcyjnych powinny spędzać czas na odpoczynku, a cały materiał powinien być omawiany na lekcjach. Według innych z kolei praca domowa to pożyteczny i skuteczny sposób na powtórzenie, a co za tym idzie – utrwalenie materiału. Niezależnie od tego, co sądzimy, nic nie wskazuje na to, aby zwyczaj zadawania pracy domowej miał w najbliższym czasie zanikać. Nawet jeśli bylibyśmy jej przeciwnikami, jest to zwyczajnie szkolny obowiązek, z którego dziecko musi się wywiązać. Nic jednak nie stoi nam na przeszkodzie, aby obowiązek ten był również przyjemnością. Co może nam w tym pomóc? Dokładnie to samo, co pomaga nam zachęcić młodego człowieka do edukacji w ogóle – nauka przez zabawę.

Praca domowa jak gra

Nie będzie chyba odkryciem powiedzieć, że o wiele łatwiej przyswajać regularnie mniejsze partie wiedzy, niż za jednym razem próbować się nauczyć wielkiego bloku informacji. To drugie rozwiązanie jest po prosu nieefektywne, męczące i chaotyczne. Tymczasem podział materiału na poszczególne segmenty jest dla nas mniej wyczerpujący, daje czas naszemu mózgowi na odpoczynek oraz pozwala zachować porządek w procesie edukacyjnym. Dokładnie taki sam mechanizm występuję w trakcie odrabiania pracy domowej, zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczniów, których umysły są co prawda chłonne, ale niewyćwiczone i mogą nie radzić sobie ze zbyt wielkim natłokiem danych do przyswojenia. Tę prawidłowość znakomicie odzwierciedla nauka przez zabawę.

Przyjemność nauki - nauka przez zabawę

Większość posiadających komputer dzieci na pewno zdaje sobie sprawę, że ich ulubione gry komputerowe są podzielone na poziomy do przejścia. Dlaczego zatem nie zastosować podobnej konstrukcji przy odrabianiu prac domowych? Potraktujmy materiał z poszczególnych zakresów edukacyjnych jak poziomy, a najtrudniejsze zadania – jako przeciwników do pokonania. W ten sposób pozornie nudny i żmudny proces odrabiania pracy domowej nabierze przygodowego charakteru, a przecież wszyscy wiemy, że praktycznie każde dziecko marzy o byciu bohaterem w wielkiej przygodzie J.

Nauka przez zabawę – punkty i nagrody

Punkty zbierane za osiągnięcia (rozwiązanie zadania z pracy domowej) stanowią prostą, namacalną i zrozumiałą wizualizację poczynionych w nauce postępów. Dlaczego więc nie mielibyśmy wprowadzać takiego mechanizmu na potrzeby atrakcyjnej formuły dla rozwiązywania prac domowych? Odznaczajmy dziecku w widocznym miejscu punkty za odrabiane lekcje. Może to mieć postać kartek, magnesów na lodówce, kwiatuszków, zwierzątek – grunt, aby symbolika, którą zastosujemy, była kolorowa, widoczna i rozpoznawalna. Będzie to stanowiło znakomitą ilustrację dla trudu, jaki wykona nasze dziecko, a i ono zyska dodatkową satysfakcję. Nie mówiąc o tym, że wizualną oprawę punktacji możemy zaadaptować na potrzeby wzbogacenia wystroju domu 🙂

Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę jest od dawna uznawana za kluczową w celu zachęcenia dziecka do większego wysiłku w trakcie edukacji. Z dumą możemy stwierdzić, że i my, projektując platformę Zdobywcy Wiedzy, postawiliśmy to sobie za jeden z głównych celów. Zadania podzielone na poziomy, skoncentrowane na poszczególnych zagadnieniach, gdzie stawką są kolorowe diamenty jako nagrody za wypełnienie zadania – to wszystko pozwala nie tylko na poprawne skondensowanie materiału, który chcieliśmy przekazać młodemu uczniowi, ale też zapewnia konieczny, rozrywkowy charakter platformie. Mało tego, możemy pochwalić się też funkcjonalnością niemal stworzoną dla wszystkich, którzy kiedykolwiek myśleli o tym, jak uprzyjemnić swoim pociechom czas nauki – specjalną opcję prac domowych. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele, mogą wyznaczać dzieciom do rozwiązania wybrane przez siebie zadania i obserwować, jak młodzi uczniowie sobie radzą. Zresztą przekonajcie się o tym już teraz, sami, i zamawówcie nasz nowy, ekskluzywny plan roczny! Czekamy już tylko na Was 🙂

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *