Tablet w edukacji – korzyści z multimediów

Całkiem niedawno, kilka lat temu, sporym echem odbiło się zdanie „Tola ma tablet”, opublikowane na łamach nowego szkolnego Elementarza. Jawnie nawiązujące do słynnego „Ala ma kota”, zostało przyjęte z pewnymi kontrowersjami. Nie da się jednak zaprzeczyć, iż w tej prostej sentencji dobrze wyraża się przemiana technologiczna, którą obserwujemy na własnych oczach. Tak samo jak do powszechnego użytku weszły komputery stacjonarne (a później laptopy) oraz telefony komórkowe, tak samo i tablet w edukacji staje się nieodłączną częścią naszego życia, także i życia szkolnego. I bardzo dobrze!

Tablet w edukacji - artykuł

Nie jesteśmy w stanie zatrzymać rozwoju technologicznego. Tak samo, jak w pewnym momencie zrezygnowaliśmy z użycia pióra i atramentu na lekcjach, tak i dzisiejsze tradycyjne sposoby organizacji zajęć zaczynają powoli odchodzić w zapomnienie. Coraz więcej pedagogów i nauczycieli zaczyna doceniać tablet w edukacji jako urządzenie pożyteczne dla przebiegu edukacji najmłodszych. Przyjrzyjmy się i zastanówmy nad najważniejszych korzyściami płynącymi z wykorzystania go na zajęciach.

Tablet w edukacji czyli piórnik XXI wieku

Tablet nie tylko jest narzędziem dobrze znanym dziecku, ale i wielofunkcyjnym. Z miejsca daje dostęp do materiałów multimedialnych, takich jak: filmy, gry i zabawy edukacyjne, prezentacje, a nawet kolekcja ebooków. Wszystko to na jednym, stosunkowo przecież niewielkim urządzeniu. Pod tym względem można spokojnie zgodzić się z tezą, iż tablet w edukacji może pełnić rolę podobną do tej, jaką niegdyś pełnił szkolny piórnik. Pojemność tabletu to jedna z cech pozytywnie go wyróżniających, drugą jest łatwość korzystania. Intuicyjna obsługa przez dotykowy ekran zapewnia młodemu uczniowi bardziej bezpośredni kontakt z pomocą dydaktyczną, niż byłoby to możliwe przez bardziej “tradycyjne” wykorzystanie myszki i klawiatury. Ma to wpływ na zwiększenie efektywności lekcji i poprawia możliwość przyswojenia nowego materiału. Pamiętajmy, że dziecko uczy się przecież nie tylko “racjonalnie” ale też “zmysłowo” – uwielbia poznać dokładnie poznawany przedmiot i dokładnie go doświadczyć. Podręczne urządzenie, w którym może w zasadzie bezpośrednio zaznaczać np. poprawne odpowiedzi w quizach, idealnie potrafi to rozwiązania zaadaptować.

Tablet w edukacji

Co w sytuacji, gdy pracujemy w klasie, gdzie nie każdy uczeń może mieć swój osobisty tablet? Również i takie można wykorzystać na korzyść zajęć! Wspólne użytkowanie tabletu przez dwoje lub troje dzieci przyczynia się do wpajania ideału pracy zespołowej i kooperacji, podziału zadań w grupach etc. Wszystko to ma pozytywny wpływ na integrację uczniów wewnątrz klasy.

Wykorzystanie narzędzi multimedialnych na lekcjach jest zresztą okazją nie tylko do zaadaptowania zdobyczy technologii na potrzeby procesu edukacyjnego. To również szansa na poważną dyskusję z dziećmi na potencjalnych zagrożeń płynących z Internetu. To okazja, aby uzmysłowić uczniom, że w sieci nigdy nie jesteśmy anonimowy. Za nasze zachowanie w świecie wirtualnym możemy ponosić taką samą odpowiedzialność, jak za to, co robimy „w realu”. Powinniśmy skłaniać młodych uczniów do wniosku, że chociaż tablet w edukacji nie jest pod żadnym względem złem wcielonym, to w trakcie jego użytkowania warto mieć “głowę na karku”.

Naprawdę warto!

Krótko mówiąc: tablet w edukacji staje się równie naturalnym zjawiskiem, jak kiedyś plecaki, zestaw zeszytów i podręczników. Pod pewnym względem ma wręcz przewagę nad tymi ostatnimi, skoro jako pojedyncze narzędzie może bez trudu archiwizować wszystkie szkolne książki jednocześnie. Poza tym daje możliwość do korzystania z różnego rodzaju pomocy edukacyjnych, jak np. programów lub gier dydaktycznych. W tym momencie chcemy napomknąć że, oczywiście, nasza platforma ZdobywcyWiedzy.pl działa zarówno na tabletach, jak i wszelkich innych urządzeniach mobilnych. Do korzystania z niej wystarczy połączenie do Internetu.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *