Jak zachęcić dziecko do czytania

Przy ogromie różnych atrakcji jakie oferują dzieciom technologie multimedialne coraz trudniej zachęcić dzieci do sięgnięcia po książkę lub skorzystania z komputera do nauki. Z tym drugim jest dużo łatwiej, bo dzięki zastosowaniu elementów grywalizacji można bardzo uatrakcyjnić naukę online łącząc ją z zabawą. Tradycyjna przygoda z książką może wydawać się jednak młodym uczniom przeżytkiem. Dziś opowiemy Wam jak zachęcić dziecko do czytania.

Często spotykaną przeszkodą do zaangażowania dzieci w lekturę książki jest dość drastyczne przejście z książeczek dziecięcych, w których Jak zachęcić dziecko do czytania - Zdobywcy Wiedzynajistotniejszym elementem są całostronicowe ilustracje do tak zwanej “ściany tekstu”. Całe strony zapisane drobnym tekstem ukazują książkę jako mało atrakcyjną. Tym bardziej jeśli porównać ją do np. animacji, gier czy innych dostępnych multimedialnie form rozrywki. Dopiero gdy dziecko rozpocznie lekturę, uruchomi wyobraźnię i zagłębi się w fantastyczny świat literatury. Poznaje ono liczne zalety tej formy rozrywki. Jak zachęcić dziecko do czytania i przekonać je do tego, że pomimo iż książka wymaga większego wysiłku od czytającego daje ona nie mniej satysfakcji i rozrywki niż te multimedialne formy? Odpowiedź jest prosta – komiks.

Komiks – odpowiedzią na pytanie: Jak zachęcić dziecko do czytania?

Komiksy to medium łączące narrację obrazkową i tekstową, dzięki czemu dzieci otrzymują pośrednią formę pomiędzy książeczką dla dzieci i książką. Komiks jest bardziej wymagający niż książeczka z obrazkami. Czytelnik musi uruchomić wyobraźnie, aby poprawnie odczytywać akcje zachodzące pomiędzy poszczególnymi kadrami komiksu. Dodatkowo umiejscowienie tekstów w dymkach ułatwia dziecku identyfikację bohaterów podczas dialogów. Jest to niewątpliwe ułatwienie w stosunku do czytania przez dzieci zwykłych książek.

Osobiście, jako fan komiksów, bardzo często spotykałem się z opinią, że przecież te wszystkie historie o superbohaterach pełne są potworów i przemocy. Nie da się z tym dyskutować, faktycznie takich tematów nie brakuje. Należy jednak zauważyć, że superhero to tylko jeden z gatunków komiksu. Podobnie jak w książce, filmie i każdej innej formie przekazywania historii, tak i w komiksie można ująć zupełnie różne opowieści. Komiks jako bardzo wdzięczna forma przekazu dla najmłodszego czytelnika szczyci się bardzo bogatym zasobem treści dla dzieci. Możemy się w tej dziedzinie pochwalić sukcesami na własnym podwórku. Takie serie dla dzieci jak Niezła draka Drapak, Kubatu, Hej Jędrek czy Wojenna odyseja Antka Srebrnego (komiks dla dzieci odrobinę starszych) cieszą się ogromna popularnością i zdobywają rozmaite nagrody.

Niezła draka Drapak - Jak zachęcić dziecko do czytaniaJeśli zatem borykasz się drogi rodzicu z problemem zachęcenia swojego dziecka do czytania, może warto rozważyć sięgnięcie w pierwszej kolejności po kolorowej historyjki  w komiksach. W doborze tytułu na pewno pomocny będzie specjalny serwis powstały na portalu Facebook: Są komiksy dla dzieci. Polecam i mam nadzieję, że wiedzą już Państwo jak zachęcić dziecko do czytania!

Paweł

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *